Wiesława Domańska , Anna Górska , Marta Wojciechowska
ARTYKUŁ

(Polski) PDF

STRESZCZENIE

Rachunki podatków związanych ze środowiskiem są częścią Europejskich Rachunków Ekonomicznych Środowiska, będących elementem regulacji EU nr 691/2011 Parlamentu Europejskiego i Rady z 6 lipca 2011 r., dotyczącej rachunków ekonomicznych środowiska. Zgodnie z powyższą regulacją w 2013 r. po raz pierwszy kraje członkowskie Unii Europejskiej były zobowiązane do transmisji danych na temat rachunków podatków związanych ze środowiskiem. Niektóre kraje, w tym Polska, mogły skorzystać z odstępstwa pozwalającego na przekazanie tych danych po raz pierwszy w 2015 r. W 2012 i 2013 r. projekt pilotażowy Europejskie Rachunki Ekonomiczne Środowiska: moduł podatków środowiskowych został przeprowadzony przez GUS w ramach przygotowań do pierwszej transmisji danych. Głównym celem projektu było opracowanie metodologii sporządzania rachunku podatków związanych ze środowiskiem, jak również uzyskanie i zestawienie danych w kwestionariuszu wymaganym przez Eurostat. Artykuł przedstawia główne etapy projektu.

SŁOWA KLUCZOWE

podatki, ochrona środowiska

BIBLIOGRAFIA

Environmental Taxes — A statistical guide (2013), Collection: Manuals and guidelines, Eurostat,Luxembourg

Małecki P. (2012), Opracowanie metodologii rachunku podatków związanych ze środowiskiem w zakresie alokacji wielkości zagregowanych w podziale na grupy podatków i rodzajów działalności według NACE Rev. 2 (nieopublikowane, wykonane na zlecenie GUS)

Śleszyński J. (2012), Opracowanie na temat rachunku podatków związanych ze środowiskiem w zakresie alokacji wielkości zagregowanych na grupy podatków (nieopublikowane, wykonane na zlecenie GUS)

Do góry
© 2019-2022 Copyright by Główny Urząd Statystyczny, pewne prawa zastrzeżone. Licencja Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 4.0 (CC BY-SA 4.0) Creative Commons — Attribution-ShareAlike 4.0 International — CC BY-SA 4.0